KKD Nedir?

KKD nedir? Kullanıcının vücudunu enfeksiyon veya yaralanmadan korumak için tasarlanmış koruyucu giysiler, eldivenler, maskeler veya diğer koruyucu giysiler veya ürünleri ifade eder. Bu tür KKD‘lerin kişisel koruyucu donanımların ele aldığı başlıca tehlikeler arasında kimyasal, termal, fiziksel ve havadaki kirleticiler bulunur. Aşındırıcılar, yanıcı maddeler, pestisitler, gübreler, ev temizlik ürünleri veya sentetik ilaçlar şeklinde olabilen kimyasal maddeler, tipik bir mesleki maruz kalma kaynağıdır. Bu bileşiklere maruz kalmak yanıklara, ciddi tahrişe ve kalıcı yara izlerine neden olabilir.

KKD Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Bir işçinin bu tür tehlikelere karşı korunmasının önemli bir kısmı, bir KKD kıyafeti de içerebilen kıyafetleridir. KKD nedir, Standart bir KKD kıyafeti aşağıdakilerin tümünü içerir: Tek kullanımlık eldivenler, tek kullanımlık maskeler, göz kalkanları, tam yüz KKD Maskesi. Ek ekipman, bireysel işin ihtiyaçlarına bağlı olarak eklenti olarak satın alınabilir. Bazı şirketler tek kullanımlık toz maskeleri, yüz kalkanları, güvenlik botları, önlükler, tulumlar, eldivenler ve solunum maskeleri sağlar. Bu tür kişisel koruyucu ekipman belirli işler için gerekli olabilir; bu nedenle, iş güvenliği kurallarına ve yönetmeliklerine uymak ve uygun KKD’yi satın almak için bunları gerektiren iş türlerini bilmek çok önemlidir.

KKD Nedir, Nasıl Kullanılmalıdır?

Başka bir KKD türü, güvenlik ekipmanlarının doğru kullanılmasıdır. Koruyucu giysilerin ve diğer eşyaların düzgün bir şekilde takılması, yaralanmaları önlemek için en etkili önlemlerden biridir. Bu nedenle, şirketler ve kurumlar sağlam iş eldivenleri, rahatça oturan önlükler ve Maskeler gibi güvenlik ekipmanlarının kullanımını teşvik eder. Bir yaralanma meydana gelmesi durumunda, tıbbi prosedürlerin gecikmeden tamamlanabilmesi için uygun KKD giyilmelidir.

KKD Nedir, KKD Standartları Nelerdir?

KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) ile ilgili en önemli hususlardan birisi de kullanılan donanımların standartlara uygun olmasıdır. Mutlaka TS ve EN standartlarına göre üretiminin yapılmış olması ve bu standartların kullanılacak KKD‘lerde işaretlenmesi gerekmektedir. Standartlara göre üretimi yapılmamış KKD’leri kullanmak hem iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre yasak, hem de son derece tehlikelidir. Gökçen OSGB olarak bizler, çalışanlara KKD konusunda gerekli eğitimleri vererek doğru şekilde kullanılmasını sağlamaktayız.