İşe Giriş Sağlık Raporu

İşe giriş sağlık raporu, her çalışanın iş yerinde çalışmaya başlamadan önce, tehlike sınıfına bakılmaksızın ortak sağlık güvenlik birimlerinden işe giriş sağlık raporu almak zorunda olup, bu işe giriş sağlık raporunu ortak sağlık güvenlik birimlerinden alabilirler.

İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

İşe giriş sağlık raporu nasıl alınır sorusunun cevabı aslında oldukça basit olmasına rağmen, ne yazık ki bu konuda yeteri kadar açıklayıcı bilgi bulunmadığından dolayı kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Yazının başında da belirtildiği üzere, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nın yetkilendirdiği ortak sağlık güvenlik birimlerine giderek, iş yeri hekimlerine muayene olmak suretiyle aynı gün içinde alınabilir.

İşe Giriş Sağlık Raporunda Hangi Testler Zorunlu?

İşe giriş sağlık raporu hakkında bir diğer merak edilen konulardan birisi de hangi testlerin zorunlu olduğu hakkındadır. Maalesef yanlış bilgilendirmelerden ötürü çalışanların bir çoğu zorunlu olmadıkları halde gereksiz bir çok test yaptırmakta ve bunun sonucunda fazladan ücret ödemek zorunda olmaktadırlar. Oysa ki halk arasında dörtlü tetkik diye adlandırılan; işitme testi, akciğer grafisi, solunum fonksiyon testi ve tam kan sayımının herkes tarafından yaptırılmasına gerek olmayıp sadece yaptıkları işin niteliğine göre ya da iş yeri hekiminin öngördüğü durumlarda bu testler istenebilir. Aksi durumlarda sadece işyeri hekiminin muayenesi sonucu işe giriş sağlık raporu alınabilir.

İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Yeni işe girişlerde istenilen bu raporda farklı fiyatlandırmalar mevcuttur. İşyerinizin istediği tettik ve tahlillere göre bu fiyatlar değişkenlik gösterir. Bu sorunun en doğru cevabını bizi arayarak öğrenebilirsiniz. Hemen Arayın ve Fiyat Alın! işe giriş sağlık raporu ücreti

İşe Giriş Sağlık Raporu Ücretini Kim Öder?

Aslında bu sorunun cevabına tam olarak net değildir. Net olan kısım şudur ki; Eğer siz yeni bir işe girmiyor, mevcut işyerinizde çalışırken herhangi bir sebepten ötürü uzun süreli işten uzak kaldıysanız ve tekrar işe geri dönüp iş başı yapmışsanız, talep etmeniz halinde firmanız işyeri hekimi vasıtasıyla sizden bir ücret kesintisine gidilmeksizin sağlık raporunuzu almanızı sağlamak zorundadır. Ancak ilk defa işbaşı yapacağınız bir firmaya, işbaşı yapmadan önce alacağınız raporu sizin ödemeniz gerekmektedir. Nadir de olsa bazı kurumsal firmalar ise, ücretini ödemiş olduğunuz sağlık raporunu siz işbaşı yaptıktan sonra geri ödeyebiliyor.

İş için Sağlık Raporu

İş için sağlık raporu alınması gerekmekte olup, tehlike sınıfına ve işyerinin özelliklerine göre bu raporun içeriği değişkenlik gösterebilir.

Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi

Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi işyerinin tehlike sınıfına göre değişkenlik gösterir. 6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre işyerleri; Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli olamk üzere 3 tehlike sınıfında sınıflandırılmıştır. Dolayısıyla az tehlikeli işyerleri için 5, tehlikeli işyerleri için 3 ve çok tehlikeli işyerleri için ise 1 yılda bir işe giriş sağlık raporlarının yenilenmesi gerekmektedir. İşyeri için sağlık raporu heyet raporu ile karıştırılmaması gereken bir rapor olup, daha çok basit bir muayeneden geçmek suretiyle işyeri hekimleri tarafından genelde 15-20 dakikalık bir muayene sonucunda çalışanlara verilir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır

Sağlık raporu nereden alınır sorusunun birden fazla cevabı olduğu gibi en kolay alınabilecek yerler ortak sağlık güvenlik birimleridir. Sağlık raporu nasıl alınır derseniz ise yine ortak sağlık güvenlik birimine giderek işyeri hekimine muayene olmak suretiyle alınabiir. Heyet raporu ise oldukça karıştırılan bir rapordur. İşyerlerinin çalışanlardan istedikleri rappor heyet raporu olmayıp, bakanlığın yayınladığı formatta hazırlanması gereken Ek2 formudur. İşe giriş evrakları arasında istenilen evraklardan birisi de işe giriş sağlık raporudur.