İş Sağlığı ve Güvenliği

İş Sağlığı ve güvenliği, tüm mesleklerde işçilerin uygun güvenliği ile ilgili multidisipliner bir alandır. Klinik sağlık ve güvenlik yönetimi, toksikoloji ve mesleki maruz kalma, fiziksel Bilimler, ve ergonomi. Tüm bu alt alanlar, işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için kılavuzlar ve öneriler oluşturur. Konunun birçok yönüyle ilgili araştırma ve analizi birleştirir. Buna ek olarak, iş sağlığı ve güvenliği bu alanda yer alan profesyoneller, işçilerin ve ailelerinin refahı üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütür. Çalışanları belirli şantiyelerin ve endüstrilerin tehlikeleri konusunda eğitmektedir. Ayrıca kuruluşlara ve diğer kuruluşlara destek hizmetleri sunarlar ve güvenli çalışma ortamları hakkında önemli bilgiler dağıtırlar.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği nedir sorusunun cevabı ise 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun yürürlüğe girmesi ile birlikte farklı bir anlam kazanmıştır. 6331 sayılı kanun yayınlanmadan önce sadece 50 ve üzeri çalışanların kapsadığı yasa şimdi ise 1 çalışanın bile olduğu tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için zorunlu hale gelmiştir.

iş sağlığı ve güvenliği nedir

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu 30 Haziran 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak 1 Ocak 2013 tarihinde resmen yürürlüğe girmiştir. Günümüze kadar olan zaman boyunca yasanın belirli kısımlarında ertelemeler olmuştur. Son hali ile birlilkte az tehlikeli işyerlerinde 50 ve üzeri çalışanı bulunan, tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde ise bir ve üzeri çalışanın bulunması halinde İş Sağlığı ve Güvenliği yasası kapsamındadır. Bu yasa doğrultusunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı denetimler yapmaktadır. Gerekli tedbirleri almayan firmalara yaptırımlar uygulamaktadır. Bu yaptırımlaradan kaçınmak ve daha da önemlisi olası bir iş kazası ya da meslek hastalığı ile karşılaşmamak için işyerlerinin mutlaka iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alması gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti

İş Sağlığı ve güvenliği hizmeti kapsamında; iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, işe giriş sağlık raporu, iş güvenliği eğtimleri ve danışmanlık hizmetlerini de kapsayan geniş bir hizmet ağında sizlerin yanınızdayız. Eğer sizin de aklınıza takılan sorular var ya da hizmet almak istiyorsanız  Hemen Arayın !